Slepice jsou z komerčních chovů vyřazovány po jednom snáškovém období (cca 12-18 měsíců věku). Provozovatelé chovů se i v tuto chvíli snaží na zbědovaných slepicích vydělat a proto je nabízí k prodeji do domácích chovů. Někteří lidé se v dobré víře rozhodnou pomoci slepicím tím, že je z velkochovů odkoupí. Tento dobrý skutek má však své stinné stránky, pojďme se na ně podívat.

Cena vynešených slepic se pohybuje mezi 30-50 Kč za jednu, počítejme tedy s průměrem 40 Kč. Slepice, které drůbežáři neprodají drobnochovatelům, jsou prodány na jatka. Jateční cena za vynešené slepice se pohybuje kolem 7 Kč/kg živé váhy. Pokud vezmeme v potaz hmotnost slepice 2 kg, dostanou drůbežáři od jatek 14 Kč za jednu slepici. A tím se dostáváme k prvnímu problému.

Prodejem vynešených slepic drobnochovatelům získají drůbežáři o 286 % více peněz než při prodeji na jatka.

V jedné hale běžného klecového chovu je např. 18 tisíc slepic, pokud by se drůbežářům podařilo prodat všechny tyto slepice do domácích chovů, získají za ně 720 000 Kč. Při prodeji na jatka by získali pouze 252 000 Kč.

Je tedy zřejmé, že prodej vynešených slepic představuje pro drůbežářské podniky poměrně vysoký zisk. A tento zisk je použit na to, aby i nadále pokračovaly v tom, co dělají - zavírat slepice do příšerných podmínek hal a klecí.


Odkoupením slepice ji zachráníme a prodloužíme jí život kllidně o několik let, zároveň však podpoříme drůbežářskou firmu v tom, aby do svých chovů zavřela slepici novou a celé se to opakovalo znovu. Proto by každý, kdo přemýšlí o odkupu vynešených slepic, měl tyto skutečnosti dobře zvážit.

 

Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals